Сторінки

неділя

Енергетичні машини

     Пристрої, призначені для збільшення сили чи зміни її напрямку, дістали назву механізмів. Залежно від виду з'єднань та способу передачі руху механізми поділяють на прості та складні. До простих належать: важіль, вісь, похила площина, клин та інші. Механізми, що складаються з двox або більше простих механізмів, з’єднаних між собою, називають складними механізмами.
    Залежно від виконуваної роботи машини поділяють на енергетичні і робочі.
    Енергетичні машини перетворюють енергію води, вітру, тепла в електричну (електростанції) або електричну енергію в механічну (електродвигуни).
    Робочі машини змінюють форму, властивості та положення предметів, обробляють інформацію. Залежно від призначення робочі машини поділяють на такі групи: транспортні, транспортуючі, технологічні, інформаційні.
    Транспортні - перевозять вантаж і при цьому самі переміщуються.
    Транспортуючі - переміщують вантажі своїми робочими органами, залишаючись при цьому на місці (конвеєри, підйомні крани, підйомники, навантажувачі тощо).
    Технологічні - пристрої, що змінюють форму та розміри матеріалу для виготовлення певних виробів.
    Енергетичні - призначені для перетворення енергії. Вони поділяються на електричні та інформаційні.
    Машина має три основні частини: робочий орган, двигун і передавальний механізм. Робочий орган - головна частина машини. Від нього залежить, що і як машина може виконувати. Двигун - джерело руху. Найчастіше це електродвигуни. Передавальний механізм призначений для передавання руху від двигуна до робочого органа.
    Усі механізми складаються з деталей. Деталі поділяються на кілька видів. Кріпильні (гвинти, гайки, болти тощо) призначені для з'єднання частин механізму. Вали застосовують для передавання руху закріпленим на них деталям (шківам, зубчастим колесам, зірочкам тощо). Осі виконують функції підтримання деталей, що обертаються на них. Опори (підшипники) - це деталі, призначені для підтримування валів.
    Деталі механізмів, що передають рух, називаються ведучими, а деталі, які сприймають цей рух, - веденими.
    У різноманітних механізмах широко використовується обертальний рух. Цей рух можна передавати з ведучої деталі на ведену за допомогою з'єднань, які називаються передачами.
    Розрізняють передачі тертям (пасові, фрикційні), передачі із зачепленням (зубчасті, черв'ячні, ланцюгові, гвинтові) та інші.
    Складові механізму, їх зв'язок, у тому числі й механізм передачі руху, можна показати за допомогою умовних позначень на кінематичних схемах. Кінематична схема - це графічний документ, на якому за допомогою умовних позначень деталей показано послідовність передачі руху від двигуна через передавальний механізм до робочого органу машини та їх взаємозв'язок.
 

Немає коментарів:

Дописати коментар